Otrzymawszy nakaz zapłaty masz dwa tygodnie na wniesienie od niego sprzeciwu, czynność dokonana po tym terminie jest bezskuteczna, a tym samym nakaz zapłaty uprawomocni się i powód uprawniony będzie do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Co jednak jeśli nie wniosłeś sprzeciwu bez swojej winy? Czy oznacza to, że musisz poddać się egzekucji? Nie! W tym artykule radzimy Ci jak szybko i skutecznie rozwiązać ten problem, który dla wielu naszych klientów początkowo wydaje się bez wyjścia. Procedura jest jednak bardzo prosta.

Oto warunki, które musisz spełnić jednocześnie (art. 169 kpc):

1. Złożenie wniosku o przywrócenie terminu

2. Uprawdopodobnienie braku winy w uchybieniu terminowi

3.Wniosek ten musisz złożyć maksymalnie w terminie tygodnia, odkąd dowiedziałeś się o wydaniu nakazu zapłaty

4. Jednocześnie ze złożeniem wniosku musisz dokonać czynności, co do której chcesz przedłużyć termin, czyli złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty

Wniosek nie jest skomplikowanym pismem i możesz go sporządzić samodzielnie. Teoretycznie wystarczy podanie jakichkolwiek okoliczności mających uzasadniać wniosek i nie ma znaczenia kwestia, czy okoliczności te są wiarygodne. Ponadto, nie musimy udowadniać okoliczności, a jedynie je uprawdopodabniać.

To zaś, czy okoliczności przytoczone we wniosku uzasadniają rzeczywiście przywrócenie terminu, będzie badane i brane pod uwagę przy ocenie zasadności wniosku (J. Krajewski, w: J. Jodłowski, K. Piasecki (red.), Kodeks, t. I, s. 278). Mimo to, samo twierdzenie strony nie może być podstawą do uznania określonej okoliczności za uprawdopodobnioną.

Dlatego ważne jest, aby podeprzeć go jak najsilniejszymi argumentami, tak aby sąd uwzględnił nasz wniosek a w konsekwencji dopuścił sprzeciw od nakazu zapłaty.

O braku winy strony można mówić tylko wtedy, gdy istniała jakaś przyczyna, która spowodowała uchybienie terminowi. Przyczyna taka zachodzi wówczas, gdy dokonanie czynności w ogóle (w sensie obiektywnym) było wykluczone, jak również w takich przypadkach, w których w danych okolicznościach nie można było oczekiwać od strony, by zachowała dany termin procesowy (wyrok SA z 29.04.2013 r.,sygn. akt I ACa 1428/12).

Katalog przykładowych, najczęstszych okoliczności i sposobów ich uprawdopodobnienia:

  • Pozew został wysłany na adres, pod którym nie przebywałeś. Najsilniejszym dowodem potwierdzającym tę okoliczność jest zaświadczenie z urzędu potwierdzające miejsce zameldowania lub ksero dowodu osobistego. Jeśli nie zameldowaliśmy się w nowym miejscu, możemy załączyć rachunki za media i inną korespondencję przychodzącą na Twój aktualny adres, inny aniżeli wskazany w nakazie zapłaty.
  • Jeśli powodem dostarczenia na błędny adres jest Twoja przeprowadzka za granicę, wówczas dobrym dowodem potwierdzającym ten fakt są bilety potwierdzające wyjazd, zaświadczenie od pracodawcy, rachunki za wynajem mieszkania, wiza itp. We wniosku możesz także wskazać świadków, którzy potwierdzą przytoczone przez Ciebie okoliczności.
  • Nie każda choroba uzasadnia uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu prawa procesowego, ale jedynie taka, rozumiana jako nadzwyczajne wydarzenie, którego skutków nie można przezwyciężyć i która uniemożliwia podjęcie czynności procesowych (postanowienie SA z 17.09.2015 r., sygn. III AUz 55/15). Przykładowo taką okolicznością jest pobyt w szpitalu. Wówczas od wyjścia ze szpitala liczymy 7 dni na złożenie wniosku o przywrócenie terminu (wraz ze sprzeciwem!). Także, jak stwierdził Sąd Najwyższy: „stan psychiczny strony oraz pozostałej rodziny, spowodowany długotrwałymi chorobami, który uniemożliwił zajęcie się sprawą sądową, może stanowić niedającą się usunąć przeszkodę w zachowaniu terminu.” (postanowienie SN z dnia z 25.11.2015 r., sygn. II CZ 78/15).
  • Co w przypadku, gdy domownik nie przekazał nam korespondencji? Wówczas musimy wykazać brak winy, także w postaci niedbalstwa i niestarannego działania. Wyłączne zaprzeczenie przez domownika przekazania adresatowi przesyłki sądowej, które nie znajduje oparcia w obiektywnych okolicznościach i zasadach racjonalnego działania, jest niewystarczające (postanowienie SO z 28.08.2016, sygn.VI Gz 221/15).

Zgodnie z art. 168 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego przywrócenie terminu nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.

Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych, jak stanowi art. 169 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego.

Pamiętaj więc, że jeśli nie złożyłeś sprzeciwu od nakazu zapłaty w terminie 2-tygodniowym to jeszcze nie oznacza, że musisz biernie poddać się egzekucji. Wystarczy, że łącznie spełnisz cztery podane przez nas wymagania. Ważne jest, aby razem z wnioskiem o przywrócenie terminu złożyć zgodny z wymogami sprzeciw! Żeby zwiększyć swoje szanse przytocz konkretne fakty i załącz jak najwięcej dokumentów, a nawet powołaj świadków.

Zastanawiasz się czy Twój argument będzie wystarczającą podstawą do przywrócenia terminu? Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu sprzeciwu lub wniosku o jego przywrócenie? Zwróć się do nas! Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, chętnie udzielimy na nie rzetelnej odpowiedzi.

 

 

4.7/5 - (19 votes)