Od kilku lat znaczną popularnością cieszy się tzw. EPU. Zastanawiasz się co to właściwie jest i na jakich zasadach działa? Otrzymałeś nakaz zapłaty od e-sądu i nie wiesz co dalej zrobić? Oto wszystkie odpowiedzi na coraz częstsze w ostatnim czasie pytania. W tym artykule wyjaśnimy, co kryje się pod tym pojęciem i skąd wzięło się tak duże zainteresowanie tym tematem.

Czym jest EPU?

EPU jest skrótem od Elektronicznego Postępowania Upominawczego, czyli jednego z trybów postępowania sądowego wprowadzonego w ostatnich latach. Uregulowany został w art. 50528- 50539 Kodeksu postępowania cywilnego.

Cechą charakterystyczną jest zastrzeżenie właściwości tego postępowania tylko dla roszczeń pieniężnych, których termin wymagalności upłynął w ciągu ostatnich trzech lat. Wymusza to na wierzycielach szybsze dochodzenie należności. Ponadto, stan faktyczny sprawy powinien być nieskomplikowany i nie wymagający postępowania dowodowego.

W praktyce EPU polega na elektronicznym wniesieniu pozwu o zapłatę do e-sądu. W Polsce istnieje tylko jeden taki e-Sąd, którym jest VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Sąd ten jest właściwym dla wszystkich ww. spraw, niezależnie od miejsca zamieszkania stron (wystarczy, że mają w Polsce adres do korespondencji). Wierzyciel nie musi więc ustalać właściwego sądu w momencie wnoszenia pozwu.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie przeprowadza się postępowania dowodowego, zatem nie powinno być wątpliwości co do istnienia obowiązku zapłaty po stronie dłużnika. Powód nie ma także obowiązku dołączać do pozwu dowodów – musi je jedynie wskazać, dokładnie opisując.

Powód wszystkie swe pisma zobowiązany jest wnosić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, z kolei pozwany może komunikować się w sposób tradycyjny, chyba że sam zainicjuje komunikację elektroniczną. Strony mają w postępowaniu przed e-Sądem takie same prawa, jak w tradycyjnym postępowaniu sądowym. Z punktu widzenia pozwanego, EPU nie różni się od zwykłego postępowania upominawczego. Z kolei dla powoda bardzo korzystną sytuacją jest brak obowiązku przedstawiania i załączania dowodów, a jedynie wymienienie ich oraz niższa opłata sądowa od pozwu, która zgodnie z art. 19 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wynosi 1/4 opłaty stosunkowej (opłata stosunkowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu).

Zalety Elektronicznego Postępowania Upominawczego

Dodatkową zaletą postępowania elektronicznego jest istnienie mechanizmu, który automatycznie kontroluje wniesione pozwy i zapobiega wniesieniu kolejnego pozwu o to samo roszczenie. Istotnym ułatwieniem jest także sporządzanie pozwu krok po kroku, według wyświetlanych instrukcji a także weryfikacja sporządzonego pisma pod kątem błędów formalnych, które są w praktyce niemożliwe do popełnienia, ponieważ system wówczas nie zaakceptuje pozwu.

Dzięki temu w łatwy sposób unika się niepotrzebnego przedłużania postępowania poprzez wzywanie stron do uzupełnienia braków formalnych. Co także jest ważne, zgodnie z art. 50532 § 3 kpc sąd może skazać na grzywnę powoda, który w złej wierze lub wskutek niezachowania należytej staranności oznaczył nieprawidłowo dane, np. datę wymagalności roszczenia.

Jeżeli więc e-Sąd uzna, iż spełnione zostały wymagane przesłanki i brak jest podstaw do stwierdzenia oczywistej bezzasadności pozwu, tzn. nie będzie w pozwie rażących błędów i przytoczone dowody i okoliczności nie wzbudzą wątpliwości, wyda nakaz zapłaty. Jeśli natomiast stwierdzi, że przesłanki do wydania nakazu zapłaty nie zostały spełnione, sprawa zostanie przekazana do tradycyjnego sądu właściwości ogólnej. Wówczas powód musi uzupełnić opłatę sądową do pełnej wysokości 5% wartości przedmiotu sporu oraz przesłać wszystkie dowody i załączniki do pozwu, np. pełnomocnictwo, które wcześniej w postępowaniu elektronicznym nie było wymagane.

Po wydaniu nakazu zapłaty Sąd doręcza pozwanemu nakaz zapłaty w formie papierowej. Dłużnikowi, tak jak w tradycyjnym postępowaniu przysługuje środek zaskarżenia w postaci sprzeciwu. Wskutek prawidłowego wniesienia sprzeciwu w przeciągu 14 dni nakaz zapłaty traci moc i powództwo trafia do rozpoznania w zwykłym trybie ze względu na konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego. W takiej sytuacji nie wnosi się ¾ opłaty uzupełniającej. Jeśli pozwany nie wniesie sprzeciwu, nakaz zapłaty staje się prawomocny i dużą dogodnością dla wierzyciela jest możliwość elektronicznego przesłania go przez stronę e-sądu do komornika celem wszczęcia egzekucji.

Podsumowanie 

EPU wiąże się ze znacznym uproszczeniem postępowania i wieloma dogodnościami, przede wszystkim dla pozwanego, dzięki czemu cieszy się sporą popularnością.

Przede wszystkim postępowanie elektroniczne jest szybsze, łatwiejsze i tańsze. Jeżeli więc masz roszczenie pieniężne, które stało się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu, warto skorzystać z tej możliwości. W sytuacji pozwanego z kolei, nie ma powodów do obaw, iż nakaz zostanie wydany w sposób niesprawiedliwy, np. ze względu na brak postępowania dowodowego, ponieważ wystarczy wniesienie sprzeciwu zgodnie z wymogami, aby nakaz utracił moc i odbyło się rzetelne postępowanie sądowe. Jeśli chciałbyś uzyskać dalsze, szczegółowe porady w sprawie dochodzenia należności na drodze elektronicznej bądź obrony w sytuacji otrzymania nakazu zapłaty od e-sądu, zwróć się do nas.

 

 

4.7/5 - (38 votes)