Otrzymałeś wezwanie do zapłaty od Komornika Sądowego, chociaż nigdy wcześniej nie otrzymałeś nakazu zapłaty? W takiej sytuacji koniecznie musisz podjąć odpowiednie kroki, bowiem Komornik Sądowy nie jest organem uprawnionym do badania czy dany nakaz zapłaty został wydany słusznie czy też nie.

Pamiętaj też, że Komornik Sądowy, nawet po Twojej informacji, że wcześniej nie otrzymałeś nakazu zapłaty, nie zawiesi postępowania egzekucyjnego. Może on bowiem zawiesić postępowanie jedynie na wniosek wierzyciela lub sądu. Oczywistym jest, że wierzyciel raczej nie będzie podmiotem, który będzie chciał Ci pomóc. Pozostaje zatem jedynie sąd.

Wezwanie do zapłaty od komornika

Wezwanie do zapłaty należności wraz z dokonanymi zajęciami, możesz otrzymać od Komornika, bez wcześniejszego otrzymania nakazu zapłaty, z reguły w dwóch przypadkach. Najczęstszą sytuację jest sytuacja, w której nakaz zapłaty został wysłany na adres zamieszkania podany w pozwie, pod, którym jednak nie mieszkałeś już w chwili doręczenia nakazu zapłaty. Fakt nieodebrania nakazu zapłaty nie spowoduje jednak, że nakaz zapłaty nie stanie się prawomocny.

Jeśli listonosz wskaże na liście, jako powód zwrotu, że przesyłka nie została odebrana w terminie, wówczas taki nakaz zapłaty uprawomocni się po 2 tygodniach od ostatniego dnia, w którym mogłeś odebrać przesyłkę. W takiej sytuacji, koniecznym jest skierowanie do sądu wniosku o doręczenie nakazu zapłaty i dokładne wyjaśnienie dlaczego owy wniosek zasługuje na uwzględnienie. Koniecznie trzeba tutaj wskazać wszelkie dowody, które potwierdzą, że w czasie próby doręczenia nakazu zapłaty nie zamieszkiwałeś pod wskazanym w pozwie adresem.

Ciężar wykazania, że bez swojej winy nie odebrałeś nakazu zapłaty ciąży tutaj na pozwanym i sąd nie będzie przeprowadzała z urzędu żadnych dodatkowych dowodów, ponad te, które zostaną wskazane we wniosku.

Wniosek o doręczenie nakazy zapłaty

Wraz z wnioskiem o doręczenie nakazu zapłaty warto wnieść wniosek o zabezpieczenie postępowania poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji, jeśli sąd uzna, że Twoje argumenty są wystarczająco przekonywujące, wyda postanowienie o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego, co spowoduje konieczność wstrzymania się Komornika Sądowego z podejmowaniem dalszych działań egzekucyjnych.

Jeśli sąd uzna wniosek o ponowne doręczenie nakazu zapłaty za słuszny wyśle ponownie nakaz zapłaty ze wskazaniem, że w terminie 2 tygodni pozwany ma prawo do wniesienia sprzeciwu. Spowoduje to, że dalsze postępowanie sądowe będzie toczyć się normalnym, standardowym trybem, a zatem zostanie wyznaczona rozprawa, a następnie w sprawie zostanie wydany wyrok.

Powyżej wskazana sytuacja jest jedną z najczęściej spotykanych, co jednak nie oznacza, że jest to jedyna możliwość, kiedy pozwany nie otrzymał wcześniej nakazu zapłaty. Może zdarzyć się tak, że pozwany nie otrzymał nakazu zapłaty lub otrzymał go, ale bez swojej winy nie był w stanie wnieść w wyznaczonym terminie sprzeciwu.

Takie sytuacje wymagają jednak indywidualnej analizy, bowiem w zależności od tego, jak one wyglądały konieczne jest dostosowanie dalszego postępowania. Warto jednak wskazać, że niekiedy zamiast wniosku o ponowne doręczenie nakazu zapłaty należy skierować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, wniosek o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu wraz ze sprzeciwem, a także wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Jeśli z kolei nasza należność została już wyegzekwowana koniecznym będzie skierowanie do sądu powództwa przeciwegzekucyjnego, na które pozwany ma jedynie 30 dnia od dnia dowiedzenia się o pobraniu należności.

 

 

4.8/5 - (19 votes)