Nakaz zapłaty to orzeczenie sądowe,  a zatem jest ono wiążące dla strony, która go otrzymała.

Nie oznacza to jednak, że pozwany ma obowiązek dokonać zapłaty nawet w sytuacji, w której zapłata ta nie powinna być uiszczona. W takiej sytuacji koniecznym jest jednak złożenie sprzeciwu (lub w przypadku postępowania nakazowego – zarzutów). W sprzeciwie najważniejsze są dwie rzeczy:

  • podniesienie wszelkich zarzutów;
  • skierowanie sprzeciwu (lub zarzutów) w wyznaczonym terminie.

W jakim terminie należy złożyć sprzeciw?

W niniejszym wpisie skupimy się na terminie na złożenie sprzeciwu (lub zarzutów). Pozwany ma prawo do złożenia sprzeciwu (lub zarzutów) w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania nakazu zapłaty. Dla zakończenia terminu należy przyjąć ten sam dzień tygodnia, w jakim pozwany otrzymał nakaz zapłaty, ale dwa tygodnie później.

Przykładowo, jeśli pozwany otrzymał nakaz zapłaty w środę, 01 marca, to termin 2 tygodni upłynie w środę za dwa tygodnie tj. w środę 15 marca. 15 marca jest zatem ostatnim dniem na złożenie sprzeciwu (lub zarzutów). Jeżeli w tym terminie pozwany nie złożył środka odwoławczego ma on obowiązek zaspokoić roszczenie w całości wraz ze wszystkimi wskazanymi w nakazie zapłaty kosztami.

Warto również zwrócić uwagę na to, że pismo zawierające sprzeciw (lub zarzuty) wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części oraz wskazać na wszelkie zarzuty. Warto również wskazać, że w określonych przypadkach środek odwoławczy należy złożyć na urzędowym formularzu.

Pamiętajmy, że nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku.

Po złożeniu sprzeciwu, w wyznaczonym terminie, nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym traci swoją moc, a dalsze postępowanie prowadzone jest na rozprawie, przy udziale stron.

W przypadku nakazu zapłaty, wydanego w postępowaniu nakazowym, nakaz zapłaty jednak nie traci swojej mocy i nadal może on stanowić podstawę do skierowania postępowania do Komornika Sądowego. Nie będzie to co prawda postępowanie egzekucyjne, ale postępowanie zabezpieczające. O różnicach pomiędzy tymi dwoma postępowaniami napiszemy w naszym kolejnym wpisie.

Termin 14 dni jest co do zasady terminem nieprzywracalnym i jego uchybienie spowoduje konieczność realizacji orzeczenia sądu, jaki jest nakaz zapłaty. Jesli nie zgadzasz się z zasądzonym roszczeniem koniecznie dopilnuj, aby środek odwoławczy został złożony w terminie.

 

 

4.8/5 - (18 votes)