Otrzymałeś bankowy tytuł egzekucyjny? W pierwszej kolejność sprawdź czy nie jest on przedawniony.

Do 2015 roku, zgodnie z art. 96 ust. 1 i 97 ust. 1 ustawy Prawo Bankowe, banki mogły wystawiać tytuły egzekucyjne, które po nadaniu klauzuli wykonalności stanowiły podstawę egzekucji. Wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2015 roku, Trybunał Konstytucyjny (P 45/12) stwierdził jednak niekonstytucyjność wskazanych przepisów.

W związku z wyrokiem Trybunału, banki nie mogą już wystawiać tytułów egzekucyjnych jednakże te, które zostały już opatrzone klauzulą wykonalności mogą stanowić podstawę egzekucji.

Przedawnienie bankowego tytułu egzekucyjnego po 3 latach

 

Należy jednak pamiętać, że bankowy tytuł egzekucyjny ulega przedawnieniu. Zgodnie z art. 125 Kodeksu Cywilnego roszczenia stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo ugodą sądową przedawniają się z upływem dziesięciu lat.

Art.  125.  [Przedawnienie roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem albo ugodą sądową]

1.  Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Mając powyższe na uwadze można by wnioskować, że bankowy tytuł egzekucyjny ulega przedawnieniu po 10 latach. Jednak w tym przypadku przepis nie będzie miał zastosowania. Zgodnie z wyrokiem z dnia 7 lutego 2014 roku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (I ACa 687/13) wydłużony termin przedawnienia nie obowiązuje ze względu na fakt, że roszczenie pozostaje w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W art. 125 k.c. przewidziano wprawdzie wydłużenie terminu przedawnienia do 10 lat, niezależnie od długości terminu określonego w przepisie szczególnym dla danego rodzaju roszczeń – w odniesieniu do roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem organów wskazanych w tym przepisie, lub ugodą przed nimi zawartą. Jednak rozszerzenie skutku z art. 125 k.c. na tytuły egzekucyjne – wymienione w art. 96-98 ustawy z 1997 r. – Prawo bankowe – nie znajduje uzasadnienia. Inne racje przemawiają bowiem za uznaniem określonego tytułu jako wystarczającego do nadania klauzuli wykonalności, inne zaś za wprowadzeniem dłuższego terminu przedawnienia. Ten ostatni efekt ustawodawca wyraźnie wiąże wyłącznie z kontrolą zasadności roszczenia przez organ niezależny od stron.

 

W rozpoznawanej sprawie znajduje zatem zastosowanie trzyletni termin przedawnienia, albowiem przysługujące powodowi roszczenie pozostawało w związku z „prowadzeniem działalności gospodarczej” (art. 118 k.c.).

Zgodnie z powyższym przedawnienie bankowego tytułu egzekucyjnego następuje po upływie 3 lat, na podstawie art. 118 Kodeksu Cywilnego.  

Art.  118.  [Terminy przedawnienia]

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Jak widać, warto sprawdzić czy bankowy tytuł egzekucyjny nie uległ przedawnieniu, bowiem czas przedawnienia w tym wypadku wynosi tylko 3 lata. Banki to duże instytucje i często, zanim zdecydują się skierować sprawę do Komornika Sądowego okazuje się, że bankowy tytuł egzekucyjny jest już przedawniony. Komornik Sądowy jednak nie będzie badał tego faktu z urzędu i to my musimy zadbać swój interes i podjąć odpowiednie kroki, aby bankowy tytuł egzekucyjny utracił swoją moc.

W szczególności warto zwrócić uwagę czy bankowy tytuł egzekucyjny nie uległ przedawnieniu w sytuacji, w której należności dochodzi od nas podmiot trzeci, który przejął wierzytelność banku w drodze cesji. Banki często sprzedają swoje przedawnione wierzytelności, a zatem od razu powinna “zapalić” nam się lampka kontrolna z zapytaniem czy czasem roszczenie nie jest już przedawnione, co pozwoli uniknąć obowiązku zapłaty.

 

 

4.8/5 - (19 votes)