Otrzymałeś informację o zajęciu wynagrodzenia za pracę przez komornika sądowego na wniosek funduszu sekurytyzacyjnego?

Bardzo często zgłaszają się do nas osoby z podobnym problemem. Zdarza się, że informacja od pracodawcy jest pierwszą informacją, którą klient otrzymał w sprawie. Co robić w takiej sytuacji i jak dalej postępować? Przede wszystkim przypilnuj terminów – masz tylko 7 dni na reakcję. O tym i kilku innych ważnych kwestiach piszemy poniżej.

Dokładnie przeanalizuj pismo

Po otrzymaniu pisma od komornika w pierwszej kolejności powinieneś je dokładnie przeanalizować. Fundusze sekurytyzacyjne skupują zadłużenia od innych firm. Bardzo często okazuje się, że wierzytelność uległa już przedawnieniu co otwiera drogę do obrony.  

Istotne jest również czy sama sprawa sądowa odbyła się w sposób prawidłowy. W tym celu należy umówić się na przejrzenie akt. Warto również zrobić zdjęcia, zwracając uwagę na każdy element-  koperty, potwierdzenia odbioru itp. Zalecamy skorzystanie z pomocy prawnika. Z doświadczenia wiemy, że dzięki pomocy prawnika udawało się wyjść z sytuacji pozornie „bez wyjścia”.

Dlaczego nie dostałem wcześniej żadnego pisma w sprawie?

Jeżeli nie otrzymywałeś wcześniej korespondencji w sprawie to najprawdopodobniej sprawa toczyła się z wykorzystaniem nieaktualnego adresu. Zadziałała tzw. fikcja doręczenia przez co nakaz zapłaty uprawomocnił się.

Komornik – sam nic nie może zrobić.

Osoby, które spotkały się z opisaną sytuacją bardzo często kierują zarzuty wobec Komornika. Należy pamiętać, że działa on jedynie na polecenie wierzyciela i jest on obowiązany podjąć działania egzekucyjne. Jeżeli zasadność egzekucji jest kwestionowana to żeby podjąć obronę swoich praw należy zbadać poprzedzające ją postępowanie sądowe.

Warto również dodatkowo podjąć próbę zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Komornik Sądowy sam jednak, bez wniosku wierzyciela lub postanowienia sądu, nie może zawiesić ani umorzyć postępowania egzekucyjnego, nawet jeśli wie, że nie powinno być ono prowadzone.

Podsumowanie

Zajęcie wynagrodzenia za pracę nie oznacza, że sprawa jest z góry przegrana. Warto podjąć się obrony i wznowić postępowanie sądowe. Wygrana oznacza, że postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone co łączy się również z możliwością odzyskania pieniędzy.

Pamiętaj jednak, że każda sprawa jest inna. Zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnika, który pomoże znaleźć szybkie i najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie.

 

 

4.8/5 - (18 votes)